Історія IT

Самим раннім з відомих механічних аналогів комп'ютера є Антикітерський механізм. Він був призначений для розрахунку астрономічних позицій. Такий механізм був виявлений в 1901 році на руїнах грецького острова 

Антикітера між Китіра і Критом і був датований 100 р. До н.е. е. Технологічні артефакти подібної складності більше не з'являлися до 14-го століття, коли в Європі були винайдені механічні астрономічний годинник.
Механічні аналогові обчислювальні пристрої з'явилися сотні років по тому в середньовічному ісламському світі. 

Прикладами пристроїв цього періоду є механічний мотор астролябії Абу Райхан аль-Біруні і торкветум Джабір ібн Афлах. Мусульманські інженери збудували ряд автоматів, в тому числі музичних, які можуть бути "запрограмовані", щоб грати різні музичні композиції.

Після того, як на початку 17 століття Джон Непер відкрив логарифми для обчислювальних цілей, був період значного прогресу серед винахідників і вчених в створенні інструментів розрахунку. У 1623 році Вільгельм Шиккард розробив обчислювальну машину, але відмовився від проекту, коли прототип, який він почав будувати, був знищений пожежею в 1624 році. Близько 1640 року Блез Паскаль, провідний французький математик, побудував перший механічний пристрій складання. Потім, в 1672 році, Готфрід Вільгельм Лейбніц винайшов ступінчастий калькулятор, який він зібрав в 1694 році.

У 1837 році Чарльз Беббідж описав свою першу аналітичну машину, яка вважається найбільш ранній конструкцією сучасного комп'ютера. Аналітична машина мала расширяемую пам'ять, арифметичний пристрій і логічні схеми з можливістю інтерпретувати мову програмування з циклами і умовними ветвлениями. 

Хоча вона не була побудована, проект був добре вивчений і відбивав ідею повноти по Тьюрингу. Аналітична машина мала б обсяг пам'яті менше 1 кілобайт і тактову частоту менше 10 Гц. Для можливості створення першого сучасного комп'ютера ще потрібно значний розвиток теорії математики та електроніки.

Після 1920-х років вираз обчислювальна машина відносять до будь-яких машин, які виконували роботу людини-комп'ютера, особливо до тих, які були розроблені відповідно до ефективними методами тези Черча - Тьюринга. Ця теза формулюється як: "Всякий алгоритм може бути заданий у вигляді відповідної машини 

Тьюринга або частково рекурсивного визначення, а клас обчислюваних функцій збігається з класом частково рекурсивних функцій і з класом функцій, обчислюваних на машинах Тьюрінга" Назва обчислювальна машина з 1940-х початок витіснятися поняттям комп'ютер. Починаючи з того, як значення перестали залежати від фізичних характеристик (як в аналогових машинах), логічний комп'ютер, заснований на цифровому обладнанні, був в змозі зробити все, що може бути описано чисто механічною системою.

У 1937 році Алан Тьюринг представив свою ідею того, що зараз називається машиною Тьюринга. Теоретична машина Тьюринга стала гіпотетичним пристроєм, теоретизированним для того, щоб вивчати властивості такого обладнання. Передбачаючи сучасні комп'ютери, які мають можливість зберігати програми, він описав те, що стало відомо, як Універсальна машина Тьюринга.

У 1946-му році була створена модель комп'ютерної архітектури, яка стала відома як архітектура фон Неймана. З 1950 року модель фон Неймана забезпечила єдність конструкцій наступних комп'ютерів. Вона вважалася новаторською, оскільки фон Нейман ввів уявлення, що дозволяє використовувати машинні команди і розподіляти області пам'яті. Модель Неймана складається з 3 основних частин: арифметичне-логічний пристрій (АЛП), пам'ять (ОП) і блок управління пам'яттю.




У 1941 році Конрад Цузе розробив перший у світі функціональний програмно-керований Тьюринг-повний комп'ютер, Z3. Цузе зазначив, що обчислювальна машина Z2 вважається першим комп'ютером з контрольованим процесом. У 1941 році він заснував одне з перших комп'ютерних підприємств з виробництва Z4, який став першим комерційним комп'ютером в світі. У 1946 році він розробив перший мова програмування високого рівня, Планкалкюль. У 1944 році був запущений знаменитий Марк I - перший американський програмований комп'ютер. 

Але першою електронною обчислювальною машиною зазвичай називають ЕНІАК, розробка якої велася під керівництвом Джон мокли і Д.Еккерта і закінчилася в 1946 році. Машина ЕНІАК була встановлена ​​в Пенсильванському університеті. Вона складалася з 18000 електронних ламп і 1500 реле і споживала близько 150 кВт електроенергії. Програмне управління послідовністю виконання операцій здійснювалося за допомогою штекерів і набірних полів, як у лічильно-аналітичних машинах. Налаштувати ENIAC на яку-небудь задачу означало вручну змінити підключення 6000 проводів. 2 жовтня 1955 ENIAC була зупинений. Серед інших значних розробок компанія IBM 13 вересня 1956 представила перший накопичувач на жорстких магнітних дисках RAMAC об'ємом 5 Мегабайт, 12 вересня 1958 компанії Texas Instruments запрацювала перша мікросхема (винахідниками мікросхеми вважають Джека Кілбі і одного із засновників Intel Роберта Нойса).



7 квітня 1964 року фірма IBM оголосила про створення сімейства комп'ютерів System 360 - першої серії масштабованих комп'ютерів, що згодом стала прикладом відкритого стандарту, коли один виробник комп'ютерного обладнання міг зробити обладнання, сумісне з обладнанням іншого виробника; широке поширення System 360 де-факто встановило стандарт байта, що складається з 8 бітів, і ввело в широкий ужиток шестнадцатеричную систему числення в програмуванні. У 1966 році Роберт Нойс і Гордон Мур засновують корпорацію Intel. Ця компанія починає з створення мікрочіпів пам'яті, але поступово перетворюється в компанію по виробництву мікропроцесорів.

Відзначимо, що в 1950-60х роках комп'ютери були доступні тільки великим компаніям через своїх розмірів і ціни. У конкурентній боротьбі за збільшення продажів фірми, що виробляють комп'ютери, прагнули до здешевлення і мініатюризації своєї продукції. Для цього використовувалися всі сучасні досягнення науки: пам'ять на магнітних сердечниках, транзистори, і нарешті мікросхеми. 

До 1965 року міні-комп'ютер PDP-8 займав обсяг порівнянний з побутовим холодильником, вартість становила приблизно 20 тисяч доларів, крім того, спостерігалася тенденція до подальшої мініатюризації.

У 1974-му році фірма MITS початок виробництво комп'ютера Altair 8800, який, як вважається, поклав початок всім аматорським персональних комп'ютерів. Однією з причин успіху цього комп'ютера була простота архітектури. У 1975 році фірма MOS Technology, Inc. початок виробництво комп'ютера KIM-1, який, при вартості 245 доларів США мав більш дружнім інтерфейсом в порівнянні з популярним і більш дорогим Altair 8800, що зробило його дуже популярним у радіоаматорів і ентузіастів.

У 1976 році почався кустарний випуск Apple I - комп'ютера, який послужив предтечею розвитку одного з сучасних виробників персональних комп'ютерів, Apple Computer. У червні 1977 року перший серійно випускався Apple II запропонував користувачам інтегровану клавіатуру, кольорову графіку, звук, пластиковий корпус і вісім слотів розширення.



У серпні 1977 року почався випуск Tandy Radio Shack TRS-80 - першого домашнього комп'ютера, що коштував менше 600 доларів США. У грудні 1977 роки з'явився Commodore PET - перший комп'ютер, в комплект поставки якого входили клавіатура, монітор, накопичувач на магнітній стрічці (спеціальний фірмовий магнітофон). У 1978 році поступив в продаж Sinclair Mk14 за ціною всього 39.95 англійських фунтів. 

12 серпня 1981 року фірма IBM представила широкій публіці першу модель персонального комп'ютера IBM PC 5150, що стала фактичним родоначальником сучасних персональних комп'ютерів на архітектурі Intel x86. У 1981 році почалися продажі Commodore VIC-20. На старті продажів це був найдешевший персональний комп'ютер в США. Проте аналогічний Sinclair ZX81 випущений в той же час на старті продажів в Британії коштує всього 49.95 англійських фунтів. У квітні 1982 року з'явився ZX Spectrum - найбільш продаваний англійська комп'ютер; допоміг становленню індустрії програмного забезпечення в Сполученому Королівстві. Зокрема, за заслуги в розвитку суспільства (не тільки виробництво комп'ютерів) засновник компанії Sinclair Research сер Клайв Сінклер був нагороджений нижчим дворянським званням «Лицар королівського Ордена». У серпні 1982 року почалися продажі Commodore 64 - став найбільш продаваним комп'ютером всіх часів і народів: продано більше 20 мільйонів машин. 

У 1983 році був розроблений стандарт MSX на архітектуру побутового комп'ютера; комп'ютери цього стандарту проводилися різними компаніями переважно в Японії.




У 1983 року на зміну IBM PC прийшов IBM PC / XT, що включав в себе жорсткий диск. У березні 1983 року Compaq початку продажу Compaq Portable - першого портативного комп'ютера, а також першого клона комп'ютерів серії IBM PC. У січні 1984 року - перший успішний серійно випускається персональний комп'ютер з маніпулятором типу "миша" і повністю графічним інтерфейсом, названий Apple Macintosh, тобто перший успішний комп'ютер, який реалізував ідеї, закладені в Xerox Alto в промисловому масштабі. 3 квітня 1986 був випущений перший ноутбук IBM PC Convertible від фірми IBM.

Подальший розвиток обчислювальної техніки і програмного забезпечення в 1900-х і 2000-х роках йшло семимильними кроками і пов'язано зі значним зростанням обчислювальних можливостей, обсягів зберігання і обробки інформації, виконанням широкого ряду мультимедіа завдань по створенню та обробці аудіо- та відео-інформації.

Коментарі

Популярні публікації